Adım Adım Kuş Çizimi

Kuş çizebilmek doğru tarifi bildiğiniz zaman, gerçekten de çok kolaydır. Bu yazımda siz sanat severlere adım adım kolay bir biçimde kuş çizmeyi tarif edeceğim.Adımları izlediğinizde ne kadar kolay olduğuna siz de şaşıracaksınız:
Öncelikle şunu belirtmeliyim, kesinlikle daha ilk adımda tüy, kuyruk gibi detaylarla işe başlamayın. Her zaman belirttiğimiz gibi geometrik şekillerle başlamak işinizi kolaylaştıracaktır.

kuş-çizimi1

Mantıksal sıraya göre, kimileri çizimine gövdeden, kimileri ise baş kısmından başlayabilir. Kuşların kafasını çizmeye, baş ve gövde oranlarını dikkate alarak çizmeye başlarım ben de. Çiziminiz bittiğinde memnun edici bir sonuç istiyorsanız, daha çizimin başında bu iki vücut kısmına dikkat etmeli ve oranını doğru bir şekilde yerleştirmelisiniz.
Yine de işe nereden başlayacağınızı söylemek gerçekten de zor. Bu kişisel bir tercihtir ve sizin çizim kabiliyetinize göre de değişir. Size önerim; segilerinizi dinleyin çünkü çizim yaratıcı bir aktivitedir.
Bütün kuşlar farklı oranlara sahiptir; örneğin iskele kuşu küçük sevimli bir yaratıktır ve gagası neredeyse vücuduyla aynı boyuttadır. Böyle bir durumda gaganın şekline ve boyutuna özel ilgi vermelisiniz.

kuş-çizimi2

Genellikle, bir kuşun gövdesi gözyaşı şeklinde ve uçağı andırır şekildedir. Kuş çizerken her zaman kuşların yaşayan küçük uçaklar olduğunu aklınızda bulundurun. Her zaman olduğu gibi kalemizini gevşek bir şekilde tutun böylece çizgileriniz daha kararlı ve kesin olacaktır.
Şimdi, nazik kıvrımlarla baş dairesini gövdesiyle birleştirebilirsiniz, bu sayede kuşun boynu ortaya çıkacaktır. Bu aşamada çiziminiz hala kabataslaktır bu yüzden de gerektiği kadar çizgiler çizebilirsiniz. Kuyruk ekleyin ve kanatlarını dışa doğru işaretleyin. Aşağı yukarı gagayı belirleyin ve bacakları çizin.
Temel vücut kısımlarını çizerken, her zaman oranların bütünlüğüne dikkat edin. Bu aşamada kuşun temel anahatlarını elde etmiş olacaksınız.

kuş-çizimi3

Fazla çizgilerinizden silerek kurtulabilirsiniz böylece yavaş yavaş elde etmek istediğiniz gerçek şekle yaklaşırsınız. Baş çiziminizi tamamladıysanız, bu sizi doğal olarak gaga çizimine yönlendirecektir.

kuş-çizimi4

Çizmekte olduğunuz kuşun baş kısmını dikkatlice gözlemleyerek, gözlerin konumuna özellike dikkat edin.
Not: gözler gagaya daha yakındır, çok yavaşça sadece zayıf bir çizgi hareketiyle göz taslağını oluşturun.

kuş-çizimi5

Kuşun kuyruğu ona destek sağlar ve kuşun pozisyonuna göre aşağı yukarı hareket eder. Kuyruk fan şeklinde uzun tüylerden ve tüyler birbirne yapışmış gibi görünür.
Şimdi gereksiz bütün çizgileri silin ve işte size koleksiyonunuza ekleyebileceğiniz güzel bir kuş çizimi. Sanatla kalın…

kuş-çizimi61

[TS-VCSC-Lightbox-Gallery content_images=”8556,8555,8554,8553,8552,8551″ content_style=”grid” data_grid_breaks=”240,480,720,960″ data_grid_space=”2″ data_grid_order=”false” lightbox_pageload=”false” thumbnail_position=”bottom” thumbnail_height=”100″ lightbox_effect=”random” lightbox_autoplay=”false” lightbox_speed=”5000″ lightbox_backlight=”auto” lightbox_backlight_color=”#ffffff” lightbox_social=”true” margin_top=”0″ margin_bottom=”0″][/TS-VCSC-Lightbox-Gallery]
Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here