Bebek kundağı nasıl dikilir diye merak ediyorsanız yapım aşamalarını burada bulabilirsiniz.

Öncelikle iki adet pazen kumaşa ihtiyacımız var. Pazen, yumuşacık dokusu olan bir kumaş. Tam bebeklere göre 🙂

Arka yüzeyde kullanacağımız kumaşın tüm kenarları, ön yüzeyde kullanacağımız kumaştan yaklaşık 8 cm daha büyük olmalı!

İsterseniz kumaşlardan birini desenli, diğerini düz renk alabilirsiniz. Ya da (desenli kumaş bulamadığımdan dolayı) benim gibi iki farklı renkte kumaş seçebilirsiniz. Desenli kumaş bulamazsanız, kendi deseninizi oluşturabilirsiniz 🙂

Kendi desenimizi oluşturmak için, pikenin ön tarafı olarak kullanacağımız kumaşa desenli tül dikiyoruz. (Ben hobi odamın tülünün artan parçalarından kullandım. English Home sağolsun) Sonra ince keçeden kelebekler kesiyoruz.Kelebeklerin her birini ikiye katlayıp,ortalarından zigzag dikiş geçiyoruz. Sonra şekilde görüldüğü gibi kelebekleri ortadan açtırıyoruz. Buradaki amaç; kelebeklerin kalkık bir şekilde durmasını sağlamak! Sonra kelebeklerimizi kumaş üzerine iğneleyip (sadece ortasından) düz dikişle sabitliyoruz.

Ön yüzeye gelecek kumaşı, arka yüzeydekinin üzerine yerleştiriyoruz.Önce kenarlardan en fazla 1’er cm, sonra da 3’er cm katlıyoruz. Katladığımız yerlerin izi belli olması için kumaşı ütülüyoruz. (Ütüyle uğraşmak istemeyenler için, ki ben öyle yaptım 🙂 makasın keskin ucuyla kenarları düzleştiriyoruz.) Sonra bütün katları açıyoruz. En son şekilde görüldüğü gibi kenarı üçgen şekilde katlıyoruz.

Kumaşın en kenarındaki ize denk gelecek biçimde üçgenin alt tarafını şekildeki gibi çizip kesiyoruz. Kalan kısmı içe katlıyoruz. Yine kenarları şekilde görüldüğü gibi içe katlayıp dikiyoruz. Diğer kenarları da aynı şekilde yapıyoruz. Ve Pikemiz hazır! Umarım beğenmişsinizdir, eğer sizin de dikiş makineniz varsa kendi bebeğiniz için veya hediye olarak süslü bebek kundağı (pikesi) dikebilirsiniz. El emeği hediyelerin modası hiç bir zaman geçmez.

Sağlıcakla kalın,

evimbenimatolyem.com

Paylaş

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here