Ekonomik Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Yeni evlenen, ev kuran, yeni bir eve geçeceği için dekorasyon yenileyen ya da eşyaları eskidiği, çocuklar büyüdüğü, yeni çocuk doğduğu… ve benzeri gibi nedenlerle yeni mobilya almak ve dekorasyon yapmak durumunda kalan herkesin içine düştüğü ikilem şudur: Gönül her şeyi ister; seçenekler sınırsızdır, ancak gelin görün ki imkanlar sınırlıdır. Bütçeniz belirlidir, evinizin mekan imkanları sınırlıdır. Bu nedenle istekler ve gerçekler arasında doğru bir denge kurmak gerekir. Peki  ama nasıl?

11507

1. Eğer bütçeniz sınırlı ve uzun süre kullanmayı düşündüğünüz mobilyalar almak durumunda iseniz, çözüm kısa ömürlü trendi olanlardan uzak durmaktır. Daha klasik ve zamansız modelleri tercih etmelisiniz. Bir iki yıl içinde modası geçen ve sizinde hevesinizin geçeceği bir mobilyayı almak yanlış bir karar olur. Moda renkler yerine daha doğal renklerle üretilmiş ve daha iddiasız çizgileri olan sağlam mobilyaları tercih edin.

21366

2. Dekorasyon her ne kadar bir zevk ve beğeni meselesi gibi görünse de esas işlevi içinde yaşayanların ihtiyaçlarını karşılaması, günlük yaşam içinde huzur ve rahatlık vermesidir. Bu bakımdan öncelikle ihtiyaçlarınızın neler olduğunu doğru saptayın. Eğer kalabalık bir aile ve eş dost çevrenizle keyifli akşam yemekleri  hazırlamayı ve yemeyi seviyorsanız, sırf çok beğendiğiniz için 4 kişilik yuvarlak yemek masasını seçme lüksünüz yoktur.

31923

3. Seçeceğiniz küçük dekorasyon malzemelerinin genel mobilya ve dekorasyon düzeninize uyumluluğuna ve kullanışlı parçalar olmasına dikkat edin. Çok beğendiğiniz eskitme bir komodin, hiç bir ihtiyacınızı karşılamayıp, üstelik de modern çizgilere sahip mobilyalarınızın içinde göz tırmalamasın.

mobile_home_living_room_decorating_ideas_redecorating_living_room_ideas_1

4. Dekorasyonda ekonomik davranayım derken en ucuz malzemelere rağbet göstermeyin. Çünkü kısa sürede ömrünü tamamlayabilecek olan ucuz malzemeler,uzun vadede sizin için çok daha pahalıya mal olacaktır.

other-living-room-cozy-living-room-with-yellow-decoration-ideas-yellow-living-room-sofa-and-checkered-curtains-set-decorating-ideas-for-a-yellow-living-room1

5. Döşeme kumaşları dikkat edilmesi gereken bir dekorasyon unsurudur. Özellikle  koltuk, kanepe, berjer, perde, gibi döşemeli ürünlerde kumaş seçerken,  kolay temizlenebilen, leke tutmayan, solmayan ürünler ile zaman içinde mobilyalarınız canlı renklerde ve temiz durmasını sağlayabilirsiniz.

1961772

6. Halı seçimi bütün dekorasyonunuzu tamamlayan, derleyip toparlayan unsurdur. Mobilyalarınıza, perdelerinize, evinizin duvar renklerine karar verdikten sonra, seçeceğiniz halının kalitesi, desen ve renkleri ile dekorasyonunuzu ya ortaya çıkartır, zevkinizi yükseklere taşırsınız, ya da tüm ince eleme sık dokumalarınızı zemine gömerek üzerini örtersiniz. 

Paylaş

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here