İsim Yazılı Kapı Süsü Yapımı

Keçeden harfler keserek çocuğunuzun ismi yazılı bir kapı süsü yapmak ister misiniz? O zaman İsim Yazılı Kapı Süsü Yapımı için buyrun başlıyoruz.

Malzemeler:

[list style=”arrow” color=”pink-lite”]

  • iki farklı renkte keçe
  • yapıştırıcı
  • makas
  • kurdele
  • kumaş
  • dikiş makinesi (elde de dikilebilir)
  • boncuk
  • content

[/list]

 

İlk yapacağımız şey: Microsoft Word’den istediğimiz ismin harflerini çıktı almak. Ben yazı tipini Cooper Black, yazı tipi boyutunu da 350 seçtim. Çıktı aldıktan sonra harfleri tek tek kesiyoruz. Bunları kalıp olarak kullanacağız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kestiğimiz bu harfleri kalıp olarak keçenin üzerine koyup, kurşun kalemle kenarından çiziyoruz ve dikkatlice makasla kesiyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sadece bir harfin yapım aşamalarını anlatacağım, diğer harfler de aynı şekilde yapılacak. Bir harf için, 11×11 cm boyutunda 2 adet keçe kesiyoruz.Bu keçelerden birini çerçeve yapar gibi kenarlardan 1’er cm bırakarak içini makasla kesip, çıkartıyoruz. Yine pamuklu bir kumaştan 11×11 cm boyutunda kesiyoruz(Esasen, kumaşın, keçelerin içinden taşmaması için, birazcık daha küçük olmasında yarar var).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi, harfimizi makinada kaydırmadan dikebilmek için, kumaşa yapıştıracağız. Burada basit bir yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Düzgün dikebilmek için kumaşlarda yapılan iğneleme yöntemi yerine keçelerde yapıştırmayı kullanıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keçe harfi, kumaşa yapıştırdıktan sonra düz dikişle harfin etrafından geçiyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sağlamlaştırma dikişini(ileri-geri dikiş) de yaptıktan dikişi tamamlıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Başta kestiğimiz çerçeve şeklindeki keçeyi, kumaş içte kalacak şekilde bu kumaşa yapıştırıyoruz. Burada kumaş yapıştırıcısı(ben gütermann kullandım) kullanmanızı tavsiye ederim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceden kestiğimiz kare keçenin üst kısmına kurdeleyi yapıştırıyoruz.(Kurdele içte kalacak) Kurdelemiz kapı süsünün uzunluğundan fazla olmalı. Size tavsiyem bütün kurdeleyi kesmeden yapmanız. En son kapı süsünü bitirdiğimizde kurdeleyi keseceğiz.
Kurdeleyi kumaş yapıştırıcısıyla yapıştırdıktan sonra, üzerine de harfli olan keçeyi yapıştırıyoruz. Burada, keçenin sadece alt kısmını yapıştırmayacağız. Keçe karemizin diğer üç kenarı da yapıştırılmış olacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonra, yapıştırdığımız bu keçeleri makinada hem iç tarafını hem de dış tarafını(okla gösterilen yerler) zigzag dikişle dikiyoruz. Adım uzunluğu: 2. adım genişliği ise 2-3 civarı olabilir.

Keçenin iç kısmındaki karenin 4 kenarını da zigzag dikişle dikerken, dış kısımdaki büyük karenin ise alt kenarı hariç diğer 3 kenarını zigzag dikişle dikiyoruz. Bunun sebebi, alt kısımdan elyaf girecek olması.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İşte bu şekilde… Şimdi açık olan bu kısımdan içeri elyaf koyuyoruz. Biraz pofidik olmasında fayda var:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elyafımızı koyduktan sonra, yine zigzag dikişle kenarı dikiyoruz. Yastığımız hazır!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aynı işlemleri diğer harfler için de uyguluyoruz. En son da uçlarda kalan kurdeleyi kıvırıp dikiyoruz. Kenarlarına da isterseniz bir kaç süs ilave edebilirsiniz. Ben kenarlara birer kelebek iliştirdim. Keçeden 2 küçük, 4 de büyük olmak üzere toplam 6 tane kelebeği çizip kestim. Kelebeklerin içlerini oydum.O kısımlara kumaş koyup yapıştırdım. Ortalarına da boncuk dikip, kurdelelerin ucuna sabitledim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kelebeğin yakından görüntüsü de burada:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir de dikişlere yakından bakalım..

 

 

 

Eveeeet işte bu kadar umarım faydalı bir yazı olmuştur! 🙂

 

 

 

 

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here