Çocuk odası veya herhangi bir oda için kullanabileceğiniz pratik kapı süsü nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun. İsterseniz çocuğunuzu da yanınıza alarak hafta sonunuza güzel bir etkinlik katabilirsiniz. Bir saatten kısa bir sürede yapabileceğiniz renkli kapı süsü yapımı çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Bu çalışmanın özü tabiattan ilham alınarak yapıldığını bahsetmeden geçmeyelim. Evet ilham kaynağımız bir meyve: karadut. Bu sebeple seçtiğimiz renkler resimlerden de anlayabileceğiniz gibi temelde mavi mor tonlu. Aralarda sıcak renkler kullanılsa da esasen sıcak renkler minik daireler şeklinde meyvenin üzerinde… Bunun gibi siz de tabiattaki herhangi bir bitki, hayvan veya bir cisimden ilham alarak çalışmanızı şekillendirebilirsiniz. Unutmayın tasarlamakta özgürsünüz.

İşte malzemeler:

  • Renkli ince kartonlar (renk seçimi size kalmış)
  • Sıcak silikon veya yapıştırıcı
  • Simit şeklinde strafor (herhangi bir geri dönüşüm ürünü de olabilir)
  • Büyük çaplı delgeç
  • Geniş enli kurdele

Fazla maliyet gerektirmeyen malzemelerimizi hazırladıktan sonra renkli kapı süsü yapım aşamasını geçebiliriz.

 

7 cm çapında çalışan delgeci kullanarak mavi, mor, eflatun, pembe vb. tonları renkte kartonlardan yuvarlak daireler kesin. Bu işlem için sizzix gibi çeşitli kalıp kesme aletleri de kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Simit straforun en dış kenarını tamamen kaplayacak şekilde önceden kesilen renkli daire parçaları sıcak silikon yardımıyla sabitleyin. Resimde anlaşılacağı üzere parçaların sadece az bir kısmını simit strafor üzerine yapıştırın ve daire parçalarının üst üste binerek sıralayacağınızı unutmayın. Simit strafor yerine evinizin bir köşesinde duran bir ambalaj kartonu veya herhangi bir malzemeyi kullanabilirsiniz. Böylece geri dönüşüm yoluyla çevrenizi de korumuş olursunuz. Kullandığınız simit şeklindeki malzemenin bombe yüzeye sahip olması çalışmanıza derinlik katacağı için daha güzel durmasını sağlayacaktır. Eğer strafor yerine başka bir malzeme kullanırsanız ona uygun bir yapıştırıcı ile renkli kartonları yapıştırmalısınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

En dış çevreyi tamamladıktan sonra simit straforun en iç kısmını da aynı şekilde renkli kartonları yapıştırarak tamamlayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

En iç çevreyi de tamamladıktan sonra en dış çevredeki renkli daireleri biraz örtecek şekilde üçüncü sırayı da aynı şekilde uygulayarak tamamlayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Üçüncü sırayı da tamamladıktan sonra simit straforun alt zemini örtecek şekilde dördüncü sırayı da tamamlayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak yaklaşık 1.5 cm çaplı minik daireleri delgeç yardımıyla kesin. Bu minik dairelerin kırmızı, fuşya, bordo renkli kartonlardan olması yaptığınız kapı süsüne canlılık katacaktır. Resimde görüldüğü şekilde bu minik karton parçalarını kapı süsünün üzerine yapıştırın. Kırmızı renkte kurdeleyi simit straforun arkasına yapıştırın ve kapı süsünüz hazır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak

 

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here