Bu yazımızda sizlere bir fikir verebilmek için daha çok dış kapılara uygun kalp kapı süsü yapımı ile ilgili resimli bilgiler vereceğiz. Kalp kapı süsü yapımı pahalı malzeme gerektirmeyen ayrıca geri dönüşüme katkı sağlayan bir çalışma olarak değerlendirebiliriz. Yapım aşamalarına geçelim…

Öncelikle kalp kapı süsümüz için gerekli olan kalp şeklinde kalıbı çıkarmakla başlayalım. Evinizde kullanılmayan bir paket kutusunun üzerine istediğiniz büyüklükte bir kalp çizin. Resimde gördüğünüz üzere kalp şeklinin kenar kalınlığını belirleyin. Bu kalınlık yani iç ve dış kalp çizgileri arası mesafe 4 cm olması idealdir. Kartondan kesilen bu kalp şeklinin kapı süsümüzün ana iskeletini oluşturacağından özen göstermeyi unutmayın.

Kartondan kalp iskeletimizi kestikten sonra, iskeletimizin temiz bir görünüme kavuşması için onu yaklaşık 2,5 cm kalınlığa sahip şeritlerle kaplamamız gerekecek. Bunun için de geri dönüşüm mantığıyla yola çıkarak kullanılmayan bir tişört,gömlek vb. giysilerin kumaşlarını kullanacağız. Kullanmadığınız fakat eskimiş bir giysinizi aşağıda yer alan resimdeki gibi yaklaşık 2,5 cm kalınlıkta şeritler halinde kesin ve karton kalp iskeletine dolayarak iyice kaplayın. Sıcak silikon veya yapıştırıcı kullanarak kumaş şeritleri kalp iskelete sabitleyin. Daha temiz bir görünüm için kullanılan kumaşın beyaz olmasını tercih edebilirsiniz.

Çuval bezinden kesip kıvırarak güller hazırlayın. Bu gülleri aynı şekilde sıcak silikon kullanarak beyaz kumaş kaplı kalp ikeletimize sıralayarak yapıştırın.

 

Aşağıdaki gibi kumaş keserek fiyonk hazırlayın ve kalp kapı süsümüzün ortasına bağlayarak kapınıza asmaya hazır hale getirin. Yapımı gayet basit bu projede kendinize hoş bir kapı süsü hazırlayarak geri dönüşüme katkıda bulunabilirsiniz.

 

 

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here