Lolipop Hırka Yapımı

Bu yazımızda Lolipop Hırka Yapımı ile ilgili bir model paylaşımında bulunacağız. Hanımlar aşağıdaki ürün özellikleri tablosunu inceleyin ve örgüye başlayın. Soğuk kış günlerinde çocuklar ellerinizden çıkan maharetli örgülerle ısınsın.

Model adı : Lolipop Hırka
Zorluk derecesi : Orta
İlgili şiş numaraları : 4
Yaş grubu : 1-2 Yaş
Örgü şekli : Haraşo, düz örgü, ters örgü
Gerekli malzemeler : 80440 (2 Yumak), 4 adet düğme
Mevsim : Kış, İlkbahar, Sonbahar

Yapılışı:

ARKA:
1 no.lu parça: 55 ilmek başlanır, her iki taraftan 2’şer ilmek düz örülürken, ortada kalan 51 ilmek haraşo örgü yapılır. Her iki taraftan 2’şer ilmek düz örüldükten sonra, her düz sırada 26 defa 1’er ilmek kesilir, kalan 3 ilmekle bitirilir.
2 no.lu parça: 70 ilmek başlanır, haraşo örgüye geçilir. 3 diş haraşo örüldükten sonra bir taraftan (etek ucu) her düz sırada 30 defa 1’er ilmek kesilir. Daha sonra, her düz sırada ilmek kesilen taraftan 30 defa 1’er ilmek artış yapılarak 70 ilmeğe ulaşılır. 3 diş haraşo örülüp, ilmekler bir defada kesilerek bitirilir.
1.ve 2.no.lu parçalar beden şemasında gösterildiği gibi dikilir.

ÖN:
1 no.lu parça: 70 ilmek başlanır, her iki taraftaki 2’şer ilmek düz, ortada kalan 66 ilmek haraşo örgü yapılır. Her iki taraftan 2’şer ilmek düz örüldükten sonra, her düz sırada 31 defa 1’er ilmek kesilerek 8 ilmeğe düşülüp, bitirilir.
2 no.lu üst parça: 3 ilmek başlanır, haraşo örgü yapılır. Ön ortasına denk gelen kısmında artış yapılmazken, diğer taraftan her düz sırada 27 defa 1’er ilmek artış yapılır. Beden boyu (ön ortasından ölçü alınarak) 10 cm olduğunda ön ortasından yaka için 15 ilmek kesilir. Beden boyu 12 cm de kalan 15 ilmek bir defada kesilerek bitirilir.
3 no.lu alt parça: 3 ilmek başlanır, haraşo örgü yapılır. Ön ortasına denk gelen taraftan artış yapılmazken, diğer taraftan her düz sırada 27 defa 1’er ilmek artış yapılarak 30 ilmeğe ulaşılır. Beden boyu (ön ortasından ölçülür) 14 cm de ilmekler bir defada kesilerek bitirilir. Diğer ön parça da aynı şekilde örülür. Örülen parçalar beden şemasında gösterildiği gibi dikilir.

KOLLAR:
40 ilmek başlanır, 2 cm haraşo örülüp, düz örgüye geçilir. Her iki taraftan 4 sıra arayla 8 defa 1’er ilmek artış yapılarak 56 ilmeğe ulaşılır. Kol boyu 20 cm de ilmekler bir defada kesilerek bitirilir. Diğer kol da aynı şekilde örülür.

YAKA:
Yaka etrafından şişe 170 ilmek çıkarılır, 2 cm haraşo örülüp, ilmekler bir defada kesilerek bitirilir. Sağ tarafta 6 cm arayla 4 adet ilik açılır.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here