TATLI SU KEFALİ

Kasna, ağzıbüyük, akçabalık adlarıyla da anılan tatlı su kefali isminden anlaşılacağı gibi tatlı su havzalarının özellikle berrak ve nispeten hızlı akan çaylarında rastlanan avcı özellikleriyle tanınan bir balıktır. Bu yönüyle orta irtifalı bölgelerin akarsularında ve bağlantılı göllerinde olta balıkçılığı   açısından önem taşıyan türlerin başında yer alır. Güçlü bir kuyruk yüzgecine sahip olan tatlı su kefali sahip olduğu hidrodinamik vücut yapısıyla kıyının 40 metreye kadar önündeki açıklıklarda yüzeye yakın şekilde yayılım gösterirler. Bulunduğu merada kıyı önünde yüzeye yakın kısımlar değerlendirildiğinde geniş bir alanda etkinlik gösteren dağınık sürülenme alışkanlığındaki kasnalardan kolaylıkla yakalanabilir.70 cm. civarında boya ulaşabilen yetişkin tatlısu kefalleri orta büyüklükteki düzgün sıralı pulları ve nispeten silindirik yapıda ki vücuduyla oldukça etkileyici özellikler sergilerler. Esmer tonlardaki koyu renkli sırt kısmından karın bölgesine doğru kirli beyaz, açık sarı tonlara dönüşen donu yer yer yeşilimsi mavimtırak metalik yansımalar verir. Kou renkteki sırt yüzgecine karşılık karın yüzgeçleri ve anal yüzgeci hafifçe turuncu renktedir.

Nispeten silindirik ve uzun yapısından dolayı adaş tutulduğu (deniz) kefallerle herhangi bir akrabalığı olmayan kasnalar gün içerisinde rahatlıkla bulabildiği hemen her türlü besini değerlendirir. Her türden sucul böceği, böcek, balık ve semender gibi amfibyumların yumurta, larva ve genç bireylerini avladığı gibi su bitkilerinin taze sürgünlerini ve tohum öbeklerinide tüketir.

Yurt genelinde hemen hemen tüm tatlısu havzalarına yayılmış olan tatlısu kefalleri orman içi alanlardan yer yer tatlısuyun denizle birleştiği mansaplara kadar çok çeşitli bölgelerde dağılım sergileyen balıklardır.Sahte sinek, böcek, balık taklidi 3-8 gr.lık küçük voblerlerle ve döner kaşıklarla başaılı şekilde avlanırlar. Bunun yanında bulundukları çayların dirseklerinde rastlanan kör alanlarda şamandıralı yüzey bırakmalarının ve yemli orta su bırakmalarınında olumlu sonuçlar verdiği bilinmelidir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here