Tel Kullanarak Modern Bilezik Yapımı

Tel Kullanarak Modern Bilezik Yapımı ; Bayanlar giydikleri kıyafetleri tamamlayıcı nitelikteki aksesuar ve takılardan vazgeçemezler. Her gün giyilen onca kıyafete ise aynı takıları uydurmak oldukça zordur. Takı takmayı seviyorsanız ve kıyafetlerinize uygun farklı aksesuarlar takmaktan yanaysa tercihiniz, kendi takınızı çok basit bir yolla yapabilirsiniz. Sezonun modası olan tel bilezik tasarımına bayılacaksınız. Yapımı oldukça kolay ve maliyeti düşük olan bu tasarımı her renkte kıyafetiniz için ayrı ayrı yapabilir, severek kullanabilirsiniz.

Gereken Malzemeler:

*Takı teli
*Ucu bükülebilen pense (namı değer karga burun)
*Küçük takı pensesi
*İp (Telden oluşturduğunuz takı başlığını bileğinize bağlayacağınız deri,ipek, takı ipleri)
*Metre
Tel-ile-Şık-Bilezik-Yapımı-1

1-) Bilezik tasarlamak için aldığınız malzemelerin hepsini bir araya toplamakla işe başlayın. Yapacağınız metal şekli bağlamak için istediğiniz renk ve desende ip veya deriyi bileğinizin ölçüsünü alarak hazırlayın.

Tel-ile-Şık-Bilezik-Yapımı-2

2-) Elinize teli alın ve ondan ne deseni oluşturmak istediğinize karar verin. Biz bu çalışmada sizlere yonca deseni yapmayı göstereceğiz. Şeklinize karar verdikten sonra teli ona göre kesmelisiniz. İlk aşamada telin ne kadar yeteceğine karar vermeniz zor olabileceğinden bu aşamada boşa giden telleriniz için üzülmeyin. Biz yapacağımız yonca deseni için 10 cm kadar bir tel kesiyoruz.

Tel-ile-Şık-Bilezik-Yapımı-3

3-) Bir elinizle teli tutarken diğer elinize aldığınız pense yardımıyla teli bükerek yuvarlak bir hale getiriyoruz. Yaptığınız yuvarlak çok düzgün olmadıysa teli direk bir kenara atmayın. İlk denemede harika sonuçlar yaratmanız gerekmiyor.

Tel-ile-Şık-Bilezik-Yapımı-4

4-) Aynı şekilde devam ederek şimdi ikinci yuvarlağı oluşturun ve elinizde iki döngülü bir motif olsun.

Tel-ile-Şık-Bilezik-Yapımı-5

5-) Şans getirdiğine inanılan dört yapraklı yonca yapmak yerine normal üç yapraklı yonca motifimizin son yaprağını da tamamlamış olduk. Dilerseniz kendiniz bir bükme hareketi daha yaparak dört yapraklı yonca deseni yapabilirsiniz. Bizim tasarımımıza sadık kalacaksanız elinizdeki deseni yakaladıktan sonra bir diğer resimdeki aşama ile devam etmeye hazır olun.

Tel-ile-Şık-Bilezik-Yapımı-6

6-) Şekli yaptıktan sonra eğer teliniz çok uzun geldiyse kenarlardan aynı boyutlarda kısaltabilirsiniz. Şeklinizin kenarlarını ip bağlayacağımız için resimdeki gibi hafifçe bükmeniz gerekiyor.

Tel-ile-Şık-Bilezik-Yapımı-7

7-) Daha şık görünmesi ve elimizdeki ipleri bağlayabilmek için yoncanın uç kısımlarını kıvırıyoruz.

Tel-ile-Şık-Bilezik-Yapımı-8

8) Son olarak tercih ettiğiniz ipi yoncanın kıvrılan uç kısımlarına bağlayın. İşte tel bilezik hiç ummadığınız kadar kolay ve çabuk bir şekilde hazır. Püf noktası olarak ipin bağladığınız kısımlarının çirkin görünmemesi için bir çakmak yardımıyla hafifçe yakabilirsiniz. Hem daha sağlam olacak hem de bağlama noktaları görünmeyecektir.

Tel-ile-Şık-Bilezik-Yapımı-9

Tel Kullanarak Modern Bilezik Yapımı başlıklı kendin yap projemiz burada sonlandı. Soru veya sorunlarınız olursa aşağıdaki yorum alanını kullanarak bizlere iletebileceğinizi unutmayın. Hobicraft ailesi olarak keyifli günler geçirmenizi dileriz…

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here