Usulünce Kahve Nasıl Yapılır?

Kahve tutkunları için kahve saatler günün en hoş zamanlarından biridir. Bu keyfin sahibi olanlar için Türk Kahvesinin kıvamında, köpüklü ve hakkıyla yapılmış olması da büyük önem taşır. Ancak her zaman köpüğü ve kıvamı ağız tadına göre olmayabiliyor. Oysa usulüne göre yapılırsa köpük elde edilmesi için içine az karbonat veya soda koymak veya köpüğü kendinden hazır bazı ürünlerini kullanmak gibi ilave yöntemlere gerek kalmıyor.

İşte usulüne göre Türk kahvesi pişirmenin sırları:

  1. Fincan kadar soğuk içme suyu kullanın
  2. Klorsuz ve çok sert olmayan su kullanın.
  3. Fincan başına bir silme tatlı kaşığı Türk kahvesi koyun.
  4. Köpüklü kahve doğru ebatta cezveyi gerektirir. Fincan sayısına göre yapılmış cezveleri kullanın.
  5. Fincanları önceden ısıtın ya da kaynar su ile çalkalayın.
  6. Kahve su ve şekeri karıştırdıktan sonra kısık ateşte eriyene kadar hafifçe karıştırın.
  7. Daha sonra kahve pişerken fazla karıştırma da köpüğün azalmasına neden olur. Varsa mangal veya kömür ateşinde, közde pişirin.
  8. Kahve kısık ateşte kaynayıp kabarınca köpüğü ile birlikte yarısı fincana dökülür. Geri kalan kısmı tekrar ocağa konulur. Yine kabarınca fincandaki kahvenin üzerine ilave edilir. Bu teknik özellikle birden fazla fincan kahve yapıldığında faydalıdır. Kahve fincana kenarından dikkatlice dökülür, köpüğünün kaçmamasına dikkat edilir.
  9. Pişen, kısa bir sürede telvesi çöken, mis gibi kokan bol köpüklü kahve yanında bir bardak soğuk su ile servis edilir.
Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here