Yumurta Kabuğundan Tabak

Günlük kahvaltılarda ve çeşitli yiyeceklerin hazırlanmasında kullanılan yumurtanın kabuğunu artık atmanıza gerek yok. Geri dönüşüm bilincinin öne çıktığı günümüzde neredeyse hiçbir şey için israfın yeri yok. Mesela yumurta kabuğunu, zengin bir kalsiyum kaynağı olarak bitki gelişiminde  kullanabilirsiniz. Eğer çiçekleriniz varsa kesinlikle kullanın. Tabi şimdi anlatacağımız şekilde yumurta kabuklarını sanata dönüştürmek istemiyorsanız…

 

 

Gerekli Malzemeler:

  •  Yumurta Kabuğu
  •  Ahşap Çanak
  •  Sprey Boya
  •  Tutkal
  •  Vernik

[/list]

 

 

 

Yapım Aşaması:

Öncelikle herhangi bir ahşap çanak veya tabağı sprey boya ile boyayın. Boya olarak sprey kutuda mat siyah rengi tercih edebilirsiniz. Ahşap tabağınızı yoğun bir şekilde boyamanıza gerek yoktur. Sadece koyu bir zemin elde etmeniz yeterli.

Boya iyice kuruduktan sonra tabağın merkezine bir miktar akrilik tutkal sürün ve etrafa yayın (Yapıştırıcı olarak su bazlı herhangi birini kullanabilirisiniz).Daha sonra önceden ufalanmış yumurta kabuğu kırıklarını tabağın merkezinden başlayarak dışa doğru yapıştırın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Küçük parçaları küçük bir alana yerleştirmek sıkıcı gelebilir. Bu sebeple günde bir saatinizi bu işe ayırmanız, sonradan sıkılıp bırakmamanız için yeterli bir süre. Eğer aceleye getirirseniz istediğiniz sonucu alamayabileceğinizi unutmayın.

Bu hassas işlemi yaparken iğne benzeri bir aparattan yardım alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabak yüzeyini tamamen kapladıktan sonra tutkalın iyice kuruduğundan emin olun ve vernikleme işlemine başlayın. Su bazlı vernikle iki kat vernik çekin. Her kat kuruduktan sonra diğerine geçeceğinizi unutmayın. Çünkü önceki kurumadan atılan yeni vernik saydamlığı azaltarak bulanık görüntü almanıza sebep olabilir. En son kat olarak  daha parlak yüzey elde etme amaçlı sentetik bazlı vernik kullanabilirsiniz. Tercihen bir çelik yün talaş yardımıyla her vernik katı sonrası oluşan baloncuk veya fazla vernikleri alabilirsiniz. Bu size pürüzsüz bir yüzey sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Son olarak uygun bir boya kalemi yardımıyla tabağınızın kenar çizgilerini oluşturun ve daha düzenli görüntü elde edin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak
Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here